Yoshotoshi – Akazome Emon
het was beter geweest
niet op jou te blijven wachten
en te gaan slapen
dan de weg te volgen
van de eenzame maan
Nummer 44 in de serie ‘100 aangezichten van de maan’ door Yoshitoshi komt uit de bloemlezing ‘100 gedichten door 100 dichters’, waar ook Hokusai een afbeelding bij heeft gemaakt.
Akazome Emon leefde van ca. 956 tot 1041 tijdens een periode waarin ook Murasaki Shikibu en Sei Shônagon aan het hof van Heian leefden en werkten.
Later leefde Akazome aan het hof bij Fujiwara no Michinaga, de meest invloedrijke politicus van haar tijd. Na het overlijden van Michinaga schreef zij een boek over de politici uit de machtige Fujiwara-familie.
De afbeelding is een weergave van het gedicht dat Akazome Emon schreef aan het eind van een lange slapeloze nacht. Ze zou hebben gewacht op een minnaar die niet is komen opdagen. Als ze dit had geweten zou ze naar bed zijn gegaan om te slapen. Het verhaal gaat ook dat ze dit gedicht schreef voor de vrouw die tevergeefs heeft gewacht op de minnaar.
Yoshitoshi houdt ervan om de personen op zijn afbeeldingen op een intieme manier weer te geven. Hier zien we Akazome, terwijl ze de deur van haar kamner openheeft om een blik op de maan te werpen. Haar lange haar is zorgvuldig geborsteld, terwijl de bekleding op de muur achter haar laat zien dat ze welgesteld is.