Huis Dijkstra | Hendrick de Keyser Monumenten
Hendrick de Keyser Monumenten is een vereniging voor het behoud van architectonische huizen en hun interieurs. Zij kopen deze huizen, waarbij je sommige kunt huren om er een korte vakantie te houden.
In een van deze huizen – het vakantiehuis van de familie Dijkstra in Groet – heb ik vorige week mogen overnachten. Het huis dateert uit 1934 en is een voorbeeld van het nieuwe bouwen. Het werd ontworpen door het architectenbureau van Ben Merkelbach en Charles Karsten, medeoprichters van architectengroep ‘De 8’.
Het huis ligt in de hoek van een groot terrein, waarvan een kleiner deel bij het huis als tuin wordt gezien. De rest van het terrein wordt gepacht door een boer die ervoor moet zorgen dat het zich onbelemmerd blijft – verder mag hij verbouwen wat hij wil. Daardoor heb je vanuit het huis – waarvan de pui aan twee kanten volledig weggeschoven kan worden – een ruim uitzicht. De kleuren van het huis zijn voornamelijk gebroken wit, blauw voor de keuken en details zijn geel.
De hele inrichting is sinds de oplevering niet aangepast, op twee stoelen van Rietveld na, waarvan de aluminium poten krassen maakten op de vloer. Voor ons doen sommige dingen gedateerd aan, maar in die tijd was het een noviteit, zoals de koelkast. In de la onder de koelkast moest je ijsblokken leggen om de etenswaren daarboven koel te houden.
Het is een aanrader om een keer in dit huis te overnachten – de rust en ruimte rondom het huis zijn geweldig en de inrichting bijzonder.
